Se afișează postările cu eticheta Clasa 1 din planul de conturi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Clasa 1 din planul de conturi. Afișați toate postările

joi, 11 februarie 2010

CLASA 1 - CONTURI DE CAPITALURI

  •     10. CAPITAL SI REZERVE

    101. Capital*3)
    1011. Capital subscris nevarsat (P)
    1012. Capital subscris varsat (P)
    1015. Patrimoniul regiei (P)
    1016. Patrimoniul public*4) (P)
_________
    *3) In functie de forma juridica a entitatii se inscrie: capital social, patrimoniul regiei etc.
    *4) Acest cont mai apare doar la entitatile care nu au finalizat procedurile legale de transfer al bunurilor de natura patrimoniului public.

    104. Prime de capital
    1041. Prime de emisiune (P)
    1042. Prime de fuziune/divizare (P)
    1043. Prime de aport (P)
    1044. Prime de conversie a obligatiunilor in actiuni (P)

    105. Rezerve din reevaluare (P)

    106. Rezerve
    1061. Rezerve legale (P)
    1063. Rezerve statutare sau contractuale (P)
    1064. Rezerve de valoare justa*5) (P)
_________
    *5) Acest cont apare numai in situatiile financiare anuale consolidate.

    1065. Rezerve reprezentand surplusul realizat din rezerve din reevaluare (P)
    1067. Rezerve din diferente de curs valutar in relatie cu investitia neta intr-o entitate straina*6) (A/P)
    1068. Alte rezerve (P)
________
    *6) Acest cont apare numai in situatiile financiare anuale consolidate.

    107. Rezerve din conversie*7) (A/P)
________
    *7) Acest cont apare numai in situatiile financiare anuale consolidate.

    108. Interese care nu controleaza*8)
    1081. Interese care nu controleaza - rezultatul exercitiului financiar (A/P)
    1082. Interese care nu controleaza - alte capitaluri proprii (A/P)
________
    *8) Acest cont apare numai in situatiile financiare anuale consolidate.

    109. Actiuni proprii
    1091. Actiuni proprii detinute pe termen scurt (A)
    1092. Actiuni proprii detinute pe termen lung (A)

  •     11. REZULTATUL REPORTAT

    117. Rezultatul reportat
    1171. Rezultatul reportat reprezentand profitul nerepartizat sau pierderea neacoperita (A/P)
    1172. Rezultatul reportat provenit din adoptarea pentru prima data a IAS, mai putin IAS 29*9) (A/P)
    1174. Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile (A/P)
    1176. Rezultatul reportat provenit din trecerea la aplicarea Reglementarilor contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene (A/P)
_________
    *9) Acest cont apare doar la entitatile care au aplicat Reglementarile contabile aprobate prin OMFP nr. 94/2001 si pana la inchiderea soldului acestui cont.

  •     12. REZULTATUL EXERCITIULUI FINANCIAR

    121. Profit sau pierdere (A/P)

    129. Repartizarea profitului (A)

  •     14. CASTIGURI SAU PIERDERI LEGATE DE EMITEREA, RASCUMPARAREA, VANZAREA, CEDAREA CU TITLU GRATUIT SAU ANULAREA INSTRUMENTELOR DE CAPITALURI PROPRII

    141. Castiguri legate de vanzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii (P)

    149. Pierderi legate de emiterea, rascumpararea, vanzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii (A)

  •     15. PROVIZIOANE

    151. Provizioane
    1511. Provizioane pentru litigii (P)
    1512. Provizioane pentru garantii acordate clientilor (P)
    1513. Provizioane pentru dezafectare imobilizari corporale si alte actiuni similare legate de acestea (P)
    1514. Provizioane pentru restructurare (P)
    1515. Provizioane pentru pensii si obligatii similare (P)
    1516. Provizioane pentru impozite (P)
    1518. Alte provizioane (P)

  •     16. IMPRUMUTURI SI DATORII ASIMILATE

    161. Imprumuturi din emisiuni de obligatiuni
    1614. Imprumuturi externe din emisiuni de obligatiuni garantate de stat (P)
    1615. Imprumuturi externe din emisiuni de obligatiuni garantate de banci (P)
    1617. Imprumuturi interne din emisiuni de obligatiuni garantate de stat (P)
    1618. Alte imprumuturi din emisiuni de obligatiuni (P)

    162. Credite bancare pe termen lung
    1621. Credite bancare pe termen lung (P)
    1622. Credite bancare pe termen lung nerambursate la scadenta (P)
    1623. Credite externe guvernamentale (P)
    1624. Credite bancare externe garantate de stat (P)
    1625. Credite bancare externe garantate de banci (P)
    1626. Credite de la trezoreria statului (P)
    1627. Credite bancare interne garantate de stat (P)

    166. Datorii care privesc imobilizarile financiare
    1661. Datorii fata de entitatile afiliate (P)
    1663. Datorii fata de entitatile de care compania este legata prin interese de participare (P)

    167. Alte imprumuturi si datorii asimilate (P)

    168. Dobanzi aferente imprumuturilor si datoriilor asimilate
    1681. Dobanzi aferente imprumuturilor din emisiuni de obligatiuni (P)
    1682. Dobanzi aferente creditelor bancare pe termen lung (P)
    1685. Dobanzi aferente datoriilor fata de entitatile afiliate (P)
    1686. Dobanzi aferente datoriilor fata de entitatile de care compania este legata prin interese de participare (P)
    1687. Dobanzi aferente altor imprumuturi si datorii asimilate (P)

    169. Prime privind rambursarea obligatiunilor (A)

Contul 104 “Prime de capital”


Contul 104 “Prime de capital” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve” şi este un cont de pasiv.
  1. 1041 “Prime de emisiune” 
  2. 1042 Prime de fuziune/divizare” 
  3. 1043 “Prime de aport” 
  4. 1044 “Prime de conversie a obligaţiunilor în acţiuni”
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența primelor de emisiune, de fuziune/divizare, de aport și de conversie a obligațiunilor în acțiuni.
În creditul contului 104 “Prime de capital” se înregistrează:
  • valoarea primelor stabilite cu ocazia emisiunii, fuziunii/divizării, aportului la capital și/sau din conversia obligațiunilor în acțiuni (456).
În debitul contului 104 “Prime de capital” se înregistrează:
  • primele de capital încorporate în capitalul social (101);
primele de capital transferate la rezerve (106);
  • pierderile contabile ale exercițiilor precedente, acoperite din prime de capital, potrivit legii (117).
Soldul creditor al contului reprezintă primele de capital netransferate la capital sau la rezerve.

Contul 101 “Capital”


Contul 101 “Capital” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve” şi este un cont de pasiv.
Subconturile aferente sunt:
  1. 1011 “Capital subscris nevărsat” 
  2. 1012 “Capital subscris vărsat” 
  3. 1015 “Patrimoniul regiei” 
  4. 1016 “Patrimoniul public”
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența capitalului subscris, vărsat și nevărsat, în natură și/sau numerar, de către acționarii/asociații unei entități, precum și a majorării sau reducerii capitalului, potrivit legii. În funcție de forma juridică a entității se înscrie: capitalul social, patrimoniul regiei etc.
Contabilitatea analitică a capitalului se ține pe acționari/asociați, evidențiindu-se numărul și valoarea nominală a acțiunilor/părților sociale subscrise sau vărsate. Referitor la patrimoniul public, se vor avea în vedere prevederile legale în acest sens.
În creditul acestui cont se înregistrează:
  • capitalul subscris de acționari/asociați, în natură și/sau numerar, capitalul majorat prin subscrierea sau emisiunea de noi acțiuni/părți sociale, precum și capitalul preluat în urma operațiunilor de reorganizare, potrivit legii (456);
  • profitul contabil realizat în exercițiile financiare precedente, utilizat ca sursă de majorare a capitalului social (117);
  • rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunzătoare instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaților (106);
  • primele de capital, încorporate în capitalul social (104).
În debitul contului se înregistrează:
  • capitalul retras de acționari/asociați, precum și capitalul lichidat cu ocazia operațiunilor de reorganizare a entităților, potrivit legii (456);
  • acoperirea pierderilor contabile realizate în exercițiile financiare precedente, care reduc capitalul social, conform hotărârii adunării generale a acționarilor/asociaților (117);
  • reducerea capitalului social cu valoarea acțiunilor proprii răscumpărate și anulate, potrivit legii (109);
  • diferența dintre valoarea nominală a instrumentelor de capitaluri proprii anulate și valoarea lor de răscumpărare (141).
Soldul creditor al contului reprezintă capitalul subscris, vărsat sau nevărsat.

Contul 105 “Rezerve din reevaluare”


Contul 105 “Rezerve din reevaluare” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve” şi este un cont de pasiv.
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența rezervelor din reevaluarea imobilizărilor corporale.
În creditul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se înregistrează:
  • creșterea față de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea imobilizărilor corporale, dacă nu a existat o descreștere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă imobilizărilor corporale reevaluate (211, 212, 213, 214).
În debitul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se înregistrează:
  • capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câștig realizat, respectiv la scoaterea din evidență a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate (1065);
  • descreșterile față de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea ulterioară a imobilizărilor corporale (211, 212, 213, 214);
  • ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării corporale, în cazul în care reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice (281).
Soldul creditor al contului reprezintă rezerva din reevaluarea imobilizărilor corporale existente în evidența entității.

Contul 106 “Rezerve”


Contul 106 “Rezerve” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve” şi este un cont de pasiv.
Subconturile aferente sunt:
  1. 1061 “Rezerve legale” 
  2. 1063 “Rezerve statutare sau contractuale” 
  3. 1064 “Rezerve de valoare justă” 
  4. 1065 “Rezervere reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare” 
  5. 1067 “Rezerve din diferenţe de curs valutar în relaţie cu investiţia netă într-o entitate străină” 
  6. 1068 “Alte rezerve”
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența rezervelor constituite.
Contabilitatea rezervelor se ține pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale, rezerve de valoare justă, rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare, rezerve din diferențe de curs valutar în relație cu investiția netă într-o entitate străină și alte rezerve.
În creditul contului 106 “Rezerve” se înregistrează:
  • profitul net contabil realizat la închiderea exercițiului curent repartizat la rezerve în baza unor prevederi legale (129);
  • profitul net realizat în exercițiile anterioare, repartizat la rezerve, conform hotărârii adunării generale a acționarilor/asociaților (117);
  • capitalizarea surplusului din reevaluare transferat direct în capitalul propriu, atunci când acest surplus reprezintă câștig realizat, respectiv la scoaterea din evidență a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului de către entitate (105);
  • primele de capital transferate la rezerve (104);
  • diferența dintre valoarea participațiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entități și valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale și necorporale care fac obiectul participației (261, 263, 265);
  • majorarea valorii participațiilor deținute în capitalul altor entități, ca urmare a încorporării rezervelor în capitalul acestora (261, 263, 265);
  • valoarea instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaților (644);
  • creșterea valorii activelor financiare disponibile pentru vânzare, inclusă direct în capitalul propriu, în cadrul situațiilor financiare consolidate (501);
  • partea cuvenită investitorului din rezervele înregistrate de întreprinderea asociată în care se dețin participații, cu ocazia consolidării prin metoda punerii în echivalență (264);
  • diferența favorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relație cu un element monetar care face parte dintr-o investiție netă a entității într-o entitate străină (765);
  • câștigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, transferate la rezerve (141).
În debitul contului 106 “Rezerve” se înregistrează:
  • rezervele destinate majorării capitalului, potrivit legii, inclusiv cele corespunzătoare instrumentelor de capitaluri proprii acordate angajaților (101);
  • diferența dintre valoarea participațiilor primite ca urmare a participării în natură la capitalul altor entități și valoarea neamortizată a imobilizărilor corporale și necorporale care au făcut obiectul participației, transferată la venituri cu ocazia cedării participațiilor respective (764);
  • rezervele utilizate pentru acoperirea pierderilor contabile înregistrate în exercițiile precedente, conform hotărârii adunării generale a acționarilor/asociaților (117);
  • decontarea capitalurilor proprii către acționari/asociați, în cazul operațiunilor de reorganizare, potrivit legii (456);
  • pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149);
  • ajustarea rezervei de valoare justă, urmare a diferențelor nefavorabile rezultate din evaluarea activelor financiare disponibile pentru vânzare, în cadrul situațiilor financiare consolidate (501);
  • diferența nefavorabilă de schimb valutar, înregistrată la consolidare, în relație cu un element monetar care face parte dintr-o investiție netă a entității într-o entitate străină (665).
Soldul creditor al contului reprezintă rezervele existente și neutilizate.

Contul 107 “Rezerve din conversie”


Contul 107 “Rezerve din conversie” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve”, se utilizează doar în situaţiile financiare consolidate şi este un cont bifuncţional.
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența diferențelor de curs valutar rezultate din conversia situațiilor financiare anuale ale societăților nerezidente.
În creditul contului 107 “Rezerve din conversie” se înregistrează:
  • diferențele favorabile rezultate din conversia posturilor de activ cuprinse în bilanțul societăților nerezidente;
  • diferențele favorabile rezultate din conversia posturilor de datorii cuprinse în bilanțul societăților nerezidente;
  • diferențele nefavorabile recunoscute drept cheltuială la cedarea participațiilor deținute în societățile nerezidente (665).
În debitul contului 107 “Rezerve din conversie” se înregistrează:
  • diferențele nefavorabile rezultate din conversia posturilor de activ cuprinse în bilanțul societăților nerezidente;
  • diferențele nefavorabile rezultate din conversia posturilor de datorii cuprinse în bilanțul societăților nerezidente;
  • diferențele favorabile recunoscute drept venit la cedarea participațiilor deținute în societățile nerezidente (765).
Soldul creditor reprezintă diferențele favorabile aferente societăților nerezidente consolidate, iar soldul debitor, cele nefavorabile.

Contul 108 “Interese care nu controlează”


Contul 108 “Interese care nu controlează” face parte din grupa 10 “Capital şi rezerve”, este un cont bifuncţional şi se utilizează numai în situaţiile financiare consolidate.
Cu ajutorul acestui cont se evidențiază interesele care nu controlează, rezultate cu ocazia consolidării filialelor prin metoda integrării globale.
  • În creditul contului 108 “Interese care nu controlează” se înregistrează partea din rezultatul favorabil al exercițiului financiar și celelalte capitaluri proprii ale filialei, atribuită unor interese care nu sunt deținute de către societatea-mamă, direct sau indirect.
  • În debitul contului 108 “Interese care nu controlează” se înregistrează partea din rezultatul nefavorabil, atribuită unor interese care nu sunt deținute de către societatea-mamă, direct sau indirect.
Soldul contului reprezintă interesele care nu controlează.