Se afișează postările cu eticheta Monografii contabile. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Monografii contabile. Afișați toate postările

sâmbătă, 12 februarie 2011

Inregistrarea in contabilitate a operatiilor generate de infiintarea unei societati comerciale

Din punct de vedere contabil, infiintarea unei societati comerciale, indiferent de obiectul de activitate, presupune, in general, inregistrarea urmatoarelor operatii:
• subscrierea capitalului social;
• varsarea capitalului social prin aportul in numerar sau natura a asociatilor/actionarilor;
• creditarea firmei de catre asociati/actionari pentru acoperirea cheltuielilor initiale;
• efectuarea cheltuielilor de constituire;
• recunoasterea, pe baza extrasului de cont bancar, a cheltuielilor cu serviciile bancare.
NOTA
Folosim termenul de asociati in cazul societatilor de persoane. In acest caz, capitalul social este divizat in parti sociale. La societatile pe actiuni capitalul social este divizat in actiuni, iar cei care le detin se numesc actionari.
La nivelul patrimoniului intreprinderii subscrierea capitalului social genereaza 2 categorii de modificari:
• aparitia creantei fata de asociati/actionari, ca urmare a promisiunii de aport. Aceasta duce la debitarea contului 456 „Decontari cu asociatii/actionarii privind capitalul”, care functioneaza ca un cont de active, in acest caz reflectand o creanta.
• aparitia capitalului social subscris nevarsat, oglindit prin creditarea contului de pasiv 1011 „Capital subscris nevarsat”
Aportul efectiv in contul capitalului subscris genereaza urmatoarele modificari:
cresterea elementelor de utilitati ale intreprinderii prin aporturile asociatilor/actionarilor (bani in banca pentru aportul in numerar, terenuri, cladiri, alte mijloace fixe, marfuri, pentru aporturile in natura), oglindite prin debitarea conturilor corespunzatoare de activ (512 „Conturi curente la banci”, 211 „Terenuri”, 212 „Constructii”, 213 „Instalatii tehnice, mijloace de transport, animale si plantatii”, 371 „Marfuri”);
scaderea creantei fata de asociati/actionari reflectata prin creditarea contului de activ 456 „Decontari cu asociatii/actionarii privind capitalul”.
Concomitent, trebuie inregistrata transformarea capitalului social subscris din nevarsat in varsat, operatie care genereaza urmatoarele modificari:
• scaderea capitalului social subscris nevarsat, ceea ce duce la debitarea contului de pasiv 1011 „Capital subscris nevarsat”;
• cresterea capitalului social subscris varsat, ceea ce duce la creditarea contului de pasiv 1012 „Capital subscris varsat”;
Ca urmare a acestor inregistrari contabile, intreprinderea va avea in patrimoniul sau utilitatile aduse in contul capitalului subscris, utilitati care au ca resursa de acoperire capitalul social subscris varsat.
In cazul aportului integral, conturile 456 „Decontari cu asociatii/actionarii privind capitalul” si 1011 „Capital subscris nevarsat” se soldeaza. In cazul aportului partial, intotdeauna soldul debitor al contului 456 „Decontari cu asociatii/actionarii privind capitalul” va fi egal cu soldul creditor al contului 1011 „Capital subscris nevarsat” si va reprezenta capitalul social de aportat (care inca nu a fost varsat).
EXEMPLU
Pe baza actului de constituire a unei societati comerciale organizate ca si societate comerciala cu raspundere limitata (S.R.L.), se inregistreaza subscrierea capitalului social in suma de 200 lei, format din 20 parti sociale a cate 10 lei fiecare.
Societatea comerciala are asociat unic.

                          456             =                      1011                    200
„Decontari cu asociatii privind capitalul” „Capital subscris nevarsat”

Ulterior se varsa integral capitalul social subscris prin depunerea la banca de catre asociat a sumei de 200 lei. Pe baza extrasului de cont, care cuprinde si cheltuielile cu serviciile bancare in suma de 5 lei, se fac inregistrarile:
              5121           =                           456                         200
„Conturi la banci in lei”     „Decontari cu asociatii privind capitalul”

                 627                       =               5121                         5
„Cheltuieli cu serviciile bancare”    „Conturi la banci in lei”

Pe baza aceluiasi extras de cont, care reprezinta dovada varsarii capitalului social subscris, se opereaza si inregistrarea:
             1011                   =              1012                             200
„Capital subscris nevarsat”     „Capital subscris varsat”


ATENTIE!
In cazul aportului in natura, diferenta dintre valoarea de aport a activului (stabilita prin expertiza) si valoarea capitalului remunerata de aceste active se inregistreaza ca si prima de aport in creditul contului 1043 „Prime de aport”.
EXEMPLU
Sa presupunem un capital social de 40.000 lei divizat in 400 actiuni a cate 100 lei fiecare. In contul acestui capital se aporteaza un utilaj evaluat la 15.565 lei si diferenta este acoperita printr-un aport in numerar.
Utilajul va remunera actiuni in valoare de 15.500 lei, adica 155 de actiuni a 100 lei/actiune, diferenta de 65 lei reprezentand prima de aport.
                2131                   =             %                            15.565
„Echipamente tehnologice”                   456                           15.500
                                        „Decontari cu asociatii privind capitalul”
                                                     1043                                65
                                            „Prime de aport”
               
           5121                     =                  456                         24.500
„Conturi la banci in lei”       „Decontari cu asociatii privind capitalul”
ATENTIE!
In cazul aporturilor in valuta, se inregistreaza diferentele de curs valutar generate de variatia cursului valutar din momentul subscrierii, care presupune recunoasterea creantei fata de asociati/actionari si momentul varsarii capitalului cand aceasta creanta se stinge.
ATENTIE!
Conform punctului 7.9.1. „Capital”, paragraf 3, din O.M.F.P. nr. 1.752/2005 contabilitatea analitica a capitalului social se tine pe actionari sau asociati, cuprinzand numarul si valoarea nominala a actiunilor sau a partilor sociale subscrise si varsate.
Deoarece infiintarea unei firme presupune plata diverselor servicii prestate de terti si noua societate nu dispune de lichiditati, unul dintre primele fluxuri este cel de creditare a noii firme de catre asociati/actionari.

In aceasta situatie asistam la urmatoarele modificari in patrimoniul firmei:
Cresc lichiditatile, de obicei numerarul, ceea ce va duce la debitarea contului 5311 „Casa in lei”.
Apare datoria societatii fata de asociati/actionari, datorie care se inregistreaza in creditul contului 4551 „Actionari/asociati – conturi curente”, care se deschide pe analitice distincte pentru fiecare asociat/actionar in parte.
EXEMPLU
Pe baza dispozitiei de incasare in numerar, se inregistreaza suma de 1.000 lei incasata de la asociatul unic, in cazul unei Societati Comerciale cu Raspundere Limitata nou infiintate.
       5311              =              4551                                    1.000
„Casa in lei”                „Asociati – conturi curente”

La rambursarea creditului se va opera inregistrarea inversa.
ATENTIE!
Daca imprumutul este cu dobanda, aceasta se inregistreaza cu ajutorul contului 4552 „Actionarii/asociati – dobanzi la conturi curente”.
In general nu este recomandat sa se perceapa dobanzi pentru aceste imprumuturi din cel putin 2 motive:
Firma este la inceputul activitatii si orice cheltuiala suplimentara (cum ar fi cea cu dobanzile) nu este de dorit.
Asociatul va plati impozit pe venitul din dobanzi.
Cheltuielile ocazionate de infiintarea unei societati comerciale se capitalizeaza (imobilizeaza) sub forma cheltuielilor de constituire.
EXEMPLU
Se inregistreaza factura de la Registrul Comertului in suma de 80 lei, TVA 19%.
        %                       =                      404                             95,2
      201                                 „Furnizori de imobilizari”                  80
„Cheltuieli de constituire”
      4426                                                                              15,2
„TVA deductibila”
Se inregistreaza achitarea in numerar a facturii (de obicei la Registrul Comertului). Pe acelasi formular apar atat factura, cat si chitanta.
          404            =            5311                                           95,2
   „Furnizori”                  „Casa in lei”

Se inregistreaza chitanta de la notar pentru intocmirea actelor de constituire.
                 201                 =               5311                            50
„Cheltuieli de constituire”                „Casa in lei”

Daca infiintarea societatii comerciale se face printr-o firma specializata, se inregistreaza si factura emisa de catre aceasta, precum si toate celelalte cheltuieli ocazionate de infiintare, in debitul contului 201 „Cheltuieli de constituire”.
Chiar din prima luna se poate incepe amortizarea cheltuielilor de constituire.
EXEMPLU
In exemplul nostru, am colectat in debitul contului 201 „Cheltuieli de constituire” suma de 130 lei, pe care presupunem ca o amortizam liniar in 5 luni.
Acest lucru presupune trecerea pe cheltuieli, lunar, a sumei de 26 lei.
               6811                   =                  2801                  26
„Cheltuieli de exploatare               „Amortizarea cheltuielilor
privind amortizarea imobilizarilor”           de constituire”
La sfarsitul primei luni de activitate se regularizeaza T.V.A. (in exemplul nostru avem doar T.V.A. deductibila, care devine T.V.A. de recuperare) si se inchid conturile de cheltuieli si venituri (in exemplul nostrum, cheltuielile cu serviciile bancare si cheltuielile de amortizare).

ATENTIE!
Derularea acestor operatiuni de infiintare pe mai multe luni presupune reflectarea lor in contabilitate in ordine cronologica in luna corespunzatoare in care operatiunea s-a produs.

Monografie cotabilă: Regularizarea Taxei pe valoarea adăugată


La sfârşitul fiecărei perioade de raportare (lună, trimestru, semestru sau an) conturile de înregistrare a taxei pe valoarea adăugată colectată şi deductibilă (contul 4427 “Taxa pe valoarea adăgată colectată” şi 4426 “Taxa pe valoarea adăugată deductibilă”) se soldează şi se obţin soldurile conturilor de plată sau de recuperare a TVA (4423 “Taxa pe valoarea adăugată de plată” sau 4424 “Taxa pe valoarea adăugată de recuperat”).
În practică pot apărea două situaţii:
A. Compania are TVA de plată.
Această situaţie apare atunci când compania înregistrează o valoare a TVA colectată mai mare decât cea deductibilă. Cu alte cuvinte: când compania înregistrează venituri purtătoare de TVA mai mari decât cheltuielile aferente acestora.
Compania Alfa S.R.L. înregistrează venituri din operaţiuni taxabile în valoare de 100.000 de lei şi TVA aferentă de 19.000 de lei. De asemenea înregistrează cheltuieli în valoare de 75.000 de lei şi TVA aferentă, integral deductibilă de 14.250 de lei.
- înregistrarea TVA în cursul perioadei:
xxx
=
4427
19.000

4426
=
xxx
14.250

- regularizarea TVA la sfârşitul perioadei:
4427
=
%
19.000


4423
4.750


4426
14.250

Astfel, compania va avea un TVA de plată în valoare de 4.750 de lei.
B. Compania are TVA de recuperat.
Această situaţie apare atunci când compania a efectuat mai multe cheltuieli decât venituri şi astfel TVA-ul deductibil este mai mare decât TVA-ul colectat.
Compania Beta S.R.L. înregistrează venituri în sumă de 75.000 de lei şi TVA 19% (14.250 lei) şi cheltuieli în valoare de 100.000 de lei şi TVA 19% (19.000 lei).
- înregistrarea TVA în cursul perioadei:
xxx
=
4427
14.250

4426
=
xxx
19.000

- regularizarea TVA la sfârşitul perioadei:
%
=
4426
19.000
 4424


4.750
 4427


14.250

Deci, compania are TVA de recuperat în sumă de 4.750 de lei pentru perioada în curs. În condiţiile legii, dacă depăşeşte plafonul de 5.000 de lei, compania poate solicita recuperarea TVA-ului de la stat.
 Pentru reţinerea cât mai uşoară a formulelor şi a relaţiilor între conturi:
- atunci când 4427 “TVA colectată” > 4426 “TVA deductibilă”, vom avea o creştere a contului 4423 “TVA de plată” . Observăm că ultima cifră a contului 4427, care are valoarea mai mare, adunată cu ultima cifră a contului 4423, însumează 10.
- atunci când 4426 “TVA deductibilă” > 4427 “TVA colectată” vom avea o creştere a contului 4424 “TVA de recuperat”. De asemenea ultimele cifre ale conturilor 4426 şi 4424 însumează 10.
Astfel, pentru alegerea dintre conturile 4423 şi 4424 sau pentru verificare, putem scădea din 10 ultima cifră a contului cu cel mai mare rulaj, dintre 4427 şi 4426 şi vom afla ultima cifră a contului căutat.


Monografie cotabilă: Reduceri comerciale şi financiare acordate


Din perspectiva furnizorului, în înregistrarea reducerilor de preţ acordate clienţilor săi pot apărea următoarele situaţii:
A. Reducerile sunt înscrise pe factură.
Compania Alfa SRL livrează unui client produse finite la preţul de vânzare convenit de 10.000 lei + TVA (19%). Pe factură se înregistrează următoarele reduceri (pentru exemplificare se vor folosi toate tipurile de reduceri): un rabat de 2%, o remiză de 5% pentru volumul mare cumpărat, şi fiind sfârşit de perioadă, un risturn de 5%. Pentru achitarea înainte de scadenţă cu 15 zile a facturii, asigurată prin contract, furnizorul mai acordă un scont de 2%. Valoarea contabilă a produselor finite vândute este de 6.000 de lei.
Rabat: 10.000 * 2% = 200 lei
Remiză: (10.000 – 200) * 5% = 9.800 * 5% = 490 lei
Scont: (10.000 – 200 – 490) * 2% = 9.310 * 2% = 186,2 lei
Risturn (10.000 – 200 – 490 – 186,2) * 5% = 9.123,8 * 5% = 456,19
Valoare facturată = (10.000 – 200 – 490 – 456,19) = 8.853,81
- livrarea produselor finite. Reducerile acordate se concretizează în reducerea veniturilor din vânzarea de produse finite:
4111
=
%
10.536,03


701
8.853,81


4427
1.682,22

- descărcarea gestiunii:
711
=
345
6.000

- încasarea facturii, mai puţin scontul acordat, care se înregistrează pe cheltuieli folosind contl 667 “Cheltuieli privind sconturile acordate”:
%
=
4111
10.536,03
5121


10.349,83
667


186,2

- regularizara TVA aferentă scontului (186,2 * 0,19 / 1,19 = 29,72):
667
=
4427
29,72

B. Reducerile se acordă ulterior facturării.
Compania Alfa SRL vinde unui alt client aceeaşi cantitate de produse finite, la preţul de 10.000 de lei, însă acordă reducerile calculate mai sus ulterior datei facturării.
- livrarea produselor finite şi facturarea la valoarea iniţială:
4111
=
%
11.900


701
10.000


4427
1.900

- acordarea de reduceri, ulterior facturării şi livrării, înregistrată ca o reducere a creanţei faţă de client (200 + 490 + 456,19), în contrapartidă cu creşterea contului special 709 “Reduceri comerciale acordate” :
709
=
4111
1.146,19

- descărcarea gestiunii:
711
=
345
6.000

 - încasarea facturii, mai puţin scontul acordat:
%
=
4111
10.536,03
5121


10.349,83
667


186,2

- regularizara TVA aferentă scontului (186,2 * 0,19 / 1,19 = 29,72):
667
=
4427
29,72


vineri, 11 februarie 2011

Monografii pentru imobilizari corporale


IMOBILIZARI CORPORALE
Conturile cu ajutorul carora se realizeaza evidenta imobilizarilor corporale sunt cuprinse in grupele:
- 21 ” imobilizari corporale “;
- 28 ” Amortizari privind imobilizarile ” si
- 23 ” Imobilizari in curs de executie si avansuri pentru imobilizari “.
Exista pe langa acestea si alte conturi cum ar fi conturile : 6583 ” Cheltuieli privind activele cedate si alte operatii de capital “, 6811 ” Cheltuieli de exploatare privind amortizarea imobilizarilor”, 7583 ” Venituri din vanzarea activelor si alte operatii de capital “, 8031 ” imobilizari corporale luate cu chirie ” care sunt utlizate in corespondenta cu conturile mai sus mentionate pentru a reflecta anumite operatii precum : casare, amortizarea , transferul.
Exemplu 1 de monografie contabila :
Se achizitioneaza un utilaj de productie la pretul de 50.000 ron plus TVA. Pe aceeasi factura sunt
trecute si cheltuieli de montare in suma de 600 ron plus TVA si materiale accesorii (consumabile) in suma de 200 ron plus TVA. Se inregistreaza amortizarea masinii avand in vedere ca durata de viata stabilita de comisia tehnica este de 5 ani.
Notele contabile sunt :
- achizitionarea mijlocului de transport tinand cont de urmatoarele:
- cheltuielile de montare se includ in valoarea utilajului fiind cheltuieli efectuate in vederea aducerii bunului in forma necesara pentru a putea functiona;
% = 404 ” Furnizori de imobilizari ” 60.452
2133 ” Mijloace de
transport ” 50.600
3028 ” Alte materiale consumabile ” 200
4426 “TVA deductibila ” 9.652
Atentie !!! contul de furnizori care se utilizeaza pentru contabilizarea imobilizarilor este 404.
- Plata datoriei catre furnizorul echipamentului :
404 = 5121 60.452
amortizarea lunara a echipamentului : 50.600/ (5ani *12) = 843 ron
6811 “Ch. de expl. privind amortizarea imobilizarilor” = 2813 ” Amortizarea imobilizarilor” 843
2. Dupa primul an de utilizare se decide vanzarea masinii , pentru aceasta gasindu-se un cumparator dispus sa achite 60.000 plus TVA.
Vanzarea :
461 ” Debitori diversi ” = % 71.400
7583 ” Venituri din cedarea activelor si alte op. de capital” 60.000
4427 ” Tva colectata ” 11.400
• scoatere din evidenta a masinii : valoarea amortizata = 843 ron
• % = 2133 50.600
2813 843
6583 49.757
• incasarea creantei:
5121 = 461 71.400



Exemplu 2 de monografie contabila :

Se doreşte vânzarea unui utilaj ce are o valoare contabilă de 18.000 de lei, la preţul de vânzare de 12.000 de lei plus TVA. Amortizarea cumulată aferentă este de 8.000 de lei. Încasarea se face prin contul bancar.
Deoarece vânzarea de active corporale nu este recunoscută ca o activitate curentă, de zi cu zi, creanţele companiei faţă de cumpărătorul utilajului nu vor fi înregistrate în contul 4111 “Clienţi”, pentru a nu afecta rulajul acestui cont, ci vor fi înregistrate în contul 461 “Debitori diverşi”. De asemenea, pentru a nu afecta cifra de afaceri a companiei, care este formată din totalitatea activităţilor curente, veniturile şi cheltuielile ocazionate de cedarea unui mijloc fix vor fi înregistrate în contul 7583 “Venituri din vânzarea activelor şi alte operaţii de capital”, respectiv în contul 6583 “Cheltuieli privind activele cedate şi alte operaţii de capital”, care vor reflecta alte activităţi extraordinare.
- înregistrarea vânzării propriu-zise a utilajului:
461
=
%
14.280


7583
12.000


4427
2.280

- descărcarea gestiunii:
%
=
2131
18.000
2813


8.000
6583


10.000

- încasarea creanţei:
5121
=
461
14.280







În cazul în care, aferent respectivului utilaj compania ar fi înregistrat în cursul perioadei sale de funcţionare, ajustări pentru depreciere, tratamentul contabil ar fi fost următorul. Fie valoarea contabilă = 18.000 lei, amortizarea cumulată = 3.000 lei, ajustarea pentru depreciere = 4.000 lei şi preţul de vânzare = 12.000 lei + TVA.
Atunci vânzarea şi descărcarea din gestiune a unui activ pentru care s-au înregistrat ajustări pentru depreciere, se înregistrează astfel:
- înregistrarea vânzării propriu-zise a utilajului:
461
=
%
14.280


7583
12.000


4427
2.280

- descărcarea gestiunii:
%
=
2131
18.000
2813


3.000
6583


15.000

-  anularea ajustării pentru depreciere, care a rămas fără obiect:
2913
=
7813
4.000

- încasarea creanţei:
5121
=
461
14.280